Entertainment Celebrity Lee Lin Chin, The Project co-hosts battle for gold
Updated:

Lee Lin Chin, The Project co-hosts battle for gold

Share
Twitter Facebook Reddit Pinterest Email

SBS presenter Lee Lin Chin has made good on her boasts of Gold Logie glory, nabbing a nomination for the top TV gong – a first for her and the ethnic broadcaster.

The Logies field was announced by The Project‘s Peter Helliar at a star-studded event at Crown Casino in Melbourne on Sunday.

Chin, a social media fiend, was quick to boast of her success, tweeting that she was finally getting her “just deserts”.

The Project co-hosts to battle for Gold Logie
Norman slams ‘rubbish’ Evert reunion reports
Is this the best – or worst – advert in history?

“Looks like I’m getting my just deserts and by that I mean nominations for best presenter AND the gold,” she posted from the event.

For months, the flamboyant journalist has waged an online campaign to secure the nomination, which pits her against the big stars of commercial television.

“Just decided to win the gold next year, I deserve it,” the star posted on Twitter in May 2015 – a prediction that may well prove true. She has since pinned the message to the top of her Twitter page, as if in vindication.

Carrie Bickmore with her Silver Logie for Most Popular Presenter.
As well as the gold, Carrie Bickmore won the Silver Logie for most popular presenter last year. Photo: AAP

The Indonesian-born journalist faces stiff competition from The Project hosts Waleed Aly and Carrie Bickmore as well as from Essie Davis, star of the ABC’s Miss Fisher’s Murder Mysteries, and Network Ten’s prolific game show host Grant Denyer.

Bickmore, last year’s winner, is also one of this year’s favourites. She denied any rivalry with co-worker Aly.

“I feel we need there to be a rivalry to fulfil everyone else’s expectations,” she joked during the event. “There genuinely is nothing.”

Overall, the nominee list was dominated by the ABC on a total of 31, followed by Nine’s 25, Seven’s 22 and Ten’s 20.

Seven’s 800 Words and Nine’s Love Child both received nods for the viewer-voted best drama and peer-voted most outstanding drama series, as did Foxtel’s A Place To Call Home.

Ky Baldwin, 14, star of Peter Allen: Not The Boy Next Door, was honoured with The Graham Kennedy Breakthrough Award. His co-star, Joel Jackson, was named the Most Outstanding Newcomer along with 800 Words star Melina Vidler.

Streaming service Stan also got its first nods with Dan Wyllie from No Activity nominated for most outstanding supporting actor and the show also getting a nod for most outstanding comedy. It’s the first time original Australian programs from subscription streaming services have been considered for TV’s night of nights.

The winners will be announced on May 8 at Crown’s Palladium Room in Melbourne.

Here is the full list of nominees:

Gold Logie for most popular TV personality
* Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
* Waleed Aly (The Project, Network Ten)
* Essie Davis (Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC)
* Grant Denyer (Family Feud / The Great Australian Spelling Bee, Ten)
* Scott Cam (The Block / Reno Rumble, Nine Network)
* Lee Lin Chin (SBS World News / The Feed, SBS)

Best Actor
* Craig McLachlan (The Doctor Blake Mysteries, ABC)
* Erik Thomson (800 Words, Channel Seven)
* Josh Thomas (Please Like Me, ABC)
* Stephen Peacocke (Home And Away, Channel Seven)
* Firass Dirani (House Husbands, Nine Network)

Best Actress
* Jessica Marais (Love Child, Nine Network)
* Bonnie Sveen (Home And Away, Channel Seven)
* Julia Morris (House Husbands, Nine Network)
* Marta Dusseldorp (A Place To Call Home, Foxtel-SoHo)
* Essie Davis (Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC)

Presenter
* Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
* Lee Lin Chin (SBS World News / The Feed, SBS)
* Waleed Aly (The Project, Network Ten)
* Grant Denyer (Family Feud / The Great Australian Spelling Bee, Network Ten)
* Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)

Best New Talent
* Pia Miller (Home And Away, Channel Seven)
* Adam Dovile (Better Homes And Gardens, Channel Seven)
* Benson Jack Anthony (800 Words, Channel Seven)
* Dan Reilly (The Block, Nine Network)
* Joel Jackson (Deadline Gallipoli / Peter Allen: Not The Boy Next Door, Foxtel Showcase /Channel Seven)

Most Outstanding Actor
* Alex Dimitriades (Matt Bashir, The Principal, SBS)
* Hugh Dancy (Ellis Ashmead Bartlett, Deadline Gallipoli, Foxtel-Showcase)
* Malcolm Kennard (Ivan Milat, Catching Milat, Seven)
* Patrick Brammall (James Hayes, Glitch, ABC)
* Sam Neill (Lang Hancock, House Of Hancock, Nine Network)

Most Outstanding Actress
* Deborah Mailman (Lorraine, Redfern Now: Promise Me, ABC)
* Essie Davis (Phryne Fisher, Miss Fishers Murder Mysteries, ABC)
* Mandy McElhinney (Gina Rinehart, House Of Hancock, Nine Network)
* Pamela Rabe (Joan Ferguson, Wentworth, Foxtel-SoHo)
* Sarah Snook (Anna Ivin, The Beautiful Lie, ABC)

Most Outstanding Supporting Actor
* Dan Wyllie (Jimmy, No Activity, Stan)
* David Berry (James Bligh, A Place To Call Home, Foxtel-SoHo)
* Ryan Corr (Corporal MacDonald, Banished, Foxtel-BBC First)
* Tim Minchin (Jacob, No Activity, Stan)
* Tim Minchin (Smasher Sullivan, The Secret River, ABC)

Most Outstanding Supporting Actress
* Celia Ireland (Liz Birdsworth, Wentworth, Foxtel-SoHo)
* Emily Barclay (Sarah Hayes, Glitch, ABC)
* Harriet Dyer (Patricia Saunders, Love Child, Nine Network)
* Jenni Baird (Regina Standish, A Place To Call Home, Foxtel-SoHo)
* Rarriwuy Hick (Robyn Davis, Redfern Now: Promise Me, ABC)

Best Drama
* A Place to Call Home (Foxtel-SoHo)
* House Husbands (Nine Network)
* 800 Words (Seven Network)
* Home and Away (Seven Network)
* Love Child (Nine Network)

Most Outstanding Drama
* 800 Words (Channel Seven)
* A Place To Call Home (Foxtel-SoHo)
* Glitch (ABC)
* Love Child (Nine Network)
* Wentworth (Foxtel-SoHo)

Best Lifestyle show
* Selling Houses Australia (Foxtel-The LifeStyle Channel)
* Better Homes And Gardens (Channel Seven)
* Gardening Australia (ABC)
* The Living Room (Network Ten)
* Getaway (Nine Network)

Most Outstanding Comedy
* Open Slather (Foxtel-The Comedy Channel)
* No Activity (Stan)
* Please Like Me (ABC)
* Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)
* Utopia (ABC)

Most Outstanding Entertainment Program
* The Weekly With Charlie Pickering (ABC)
* Gruen (ABC)
* Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
* The Voice (Nine Network)
* The X Factor Australia (Channel Seven)

-with AAP

top-stories-malcolm-turnbull

Comments
View Comments